Dodano: , kategorie: Artykuły

Manfrotto 521LX | Spis funkcji

Menu sterownika

Nawigowanie po menu umożliwia pokrętło z boku sterownika. Wciskając je wybieramy daną pozycję, również, by do niego wejść, należy je wcisnąć.

Menu zostało podzielone na kolejne pozycje:

Info wymaga najmniej komentarza - podaje aktualną wersję firmware i status. Display z kolei umożliwia zmianę siły podświetlenia LCD sterownika. Menu Iface zawiera listę przycisków programowalnych i przypisanie osi joysticka. Ctrl menu z kolei umożliwia ustawienie kierunków osi, czułości i prędkości oraz trybu focusa.

Poniższa lista zawiera funkcje, które są dostępne w wersji 3.05 firmware. Jest to istotne, ponieważ podczas zakupu sterownik posiadał wersję 2.x i niektóre z funkcji nie działały, albo w ogóle ich nie było. Na szczęście producent wyposażył sterownik w standardowe gniazdo USB i umożliwia wgrywanie firmware użytkownikom, za co zdecydowanie należy się plus. Dodatkowo warto wspomnieć, że sterownik nie został przez niego zapomniany - ostatnia aktualizacja jest z października 2013 roku.

Opcje, które można przypisać do joysticka

Nie trzeba chyba tłumaczyć co każda z pozostałych funkcji robi. Kierunek i szybkość działania każdej z nich można zmienić. Dla ostrości jest to 1-16, przesłony 1-8. Joy jest oczywiście dynamiczny, to znaczy, że im mocniej wychylamy gałkę, tym efekt jest większy. Nie we wszystkich przypadkach ma to przełożenie na efekt. Joystick jest także "wciskalny", jednak obecnie jedyna funkcja, która może zostać przypisana, to wyłączenie podświetlenia sterownika lub brak działania.

Sterowanie ostrością może pracować w dwóch trybach - zwykły i rozszerzony. Zwykły nie umożliwia skalowania prędkości, jednocześnie rozszerzony może nie współpracować ze starszymi kamerami. Sprawdzałem to z kamerą FX1, na której działa wyłącznie zwykły tryb. Na szczęście na nowszych kamerach, które testowałem, działa rozszerzony tryb. Bardzo ważne jest także to, że mamy dodatkowo możliwość zdalnie włączyć bądź wyłączyć AF.

Sterownik umożliwia także zmianę trybu pracy joya. Lista możliwych wyborów:

Ramp ma głównie zastosowanie przy zoomowaniu.

Funkcje, które można przypisać do przycisków

Nie można zmienić funkcji przycisku do rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania oraz wyłączania kamery. Wyłączanie kamery działa zdecydowanie lepiej, niż w przypadku taniego pilota, który wchodzi w pewną "pętlę" i kamera włącza się na chwilkę, by zostać ponownie wyłączona. Tutaj efekt jest lepszy i kamera faktycznie wydaje się być skutecznie "uśpiona", jednak jej wybudzenie nie jest szybsze, niż standardowe włączenie. Funkcja ta może jednak przydawać się np. na kranie kamerowym, chociaż i tak wydaje mi się, że lepiej ją wyłączyć "z palca", ponieważ tryb "standby" siłą rzeczy jakiś kawałek prądu musi brać. Dla testu pozostawiłem ją wyłączoną w tym trybie na dłuższy czas, czyli ok. 9 godzin. Po tym czasie pojemność baterii zmniejszyła się o 3%. Bateria oryginalna z serii NP-F770. Można więc powiedzieć, że ubytek energii jest minimalny, jednak nadal występuje.